Category Archives: Graphene
Head Prestige Pro 18×20 2023 Retail
This Head Prestige Pro 18×23 Retail version offers a high performance racquet ready for serious play! However, we offer the custom version for players who prefer a slightly more open string pattern and some customization.
As you will see on the specifications, this racquet is serious, but most players can use this racquet if they get over the idea that these are stiff racquets!
| Manufacturer | Head |
|---|---|
| Racquet Model | Head Prestige Pro 2023 18x20 Retail |
| Reference Tension | 52 |
| String | MonoGut ZX Pro (PEEK) |
| Machine Used | True Tension Professional |
| String Bed Stiffness - RDC | 54 |
| String Bed Stiffness -FlexFour | 56.4 |
| String Bed Stiffness - SBS | 44 |
| String Bed Stiffness - ERT | 35 Kg/Cm |
| Racquet Flex, RDC | 58 |
| Racquet Flex, FlexFour | 44 |
| Racquet - In Plane Stiffness | 342.9 |
| Weight, Grams | 340 |
| Weight, Ounces | 11.99 |
| Balance, mm | 3234 |
| Balance, Inch | 12.72 |
| Length, Cm | 68.6 |
| Length, Inch | 27.03 |
| Head Width | 9.476 |
| Head Length | 13.052 |
| Head Area, cm2 | 626.7 |
| Head Area, Sq. Inch | 97.1 |
| Beam Height @ Grip, mm | 20.8 |
| Beam Height @ Mid, mm | 20.0 |
| Beam Height @ Tip | 20.0 |
| Beam Width @ Grip, mm | 10.7 |
| Beam Width @ Throat, mm | 10.8 |
| Beam Width @ Mid, mm | 11.5 |
| Beam Width @ Tip, mm | 12.2 |
| Number of Main Strings | 18 |
| Number of Cross Strings | 20 |
| Ratio | .655 |
| Main String Grid | 7.56 |
| Cross String Grid | 10.25 |
| Density (% of head filled with string) | 71.4% |
| Average Cross String Space | .513 |
| Average Main String Space | ,453 |
| Dynamic Tension, Kp, ERT | 35 |
| Dynamic Tension, Lbs/in | 195.76 |
| First Moment, Nm | .844 |
| Polar Moment | 335 |
| Torsional Stability | 16 |
| Swing Weight, Kg/cm2 | 319 |
| Swing Weight, Ounces | 11.25 |
| Swing Weight Calculated | 354.7 |
| Power, RDC | 44 |
| Control, RDC | 57 |
| Manueverability, RDC | 74 |
| Power, Calculated | 1811.3 |
| Head Points | 6.3 |
| Head Weight, % | 47.1% |
| Center of Percussion | 20.5 |
| Dwell Time, ms | 6.125 |
| Efective Stiffness - lbs | 28.0 |
| K, Lb/In | 173.08 |
| Recoil Weight | 152.3 |
| Twist Weight | 229.34 |
| End Weight | 139.8 |
| Tip Weight | 198.9 |
| 9 O'Clock | 100 |
| 3 O'Clock | 101.7 |
| Butt Cap | 137.4 |
| COF, Main | .383 |
| COF, Cross | .204 |
We Believe!
In addition to our commitment to full custom racquets, we also believe in racquets that have been pushed aside by newer models just because it is the thing to do each year!
Of course, there can be material and design changes to racquets that make them desirable and that is always a good thing but maybe not every year! Our experience has been that a typical consumer will use a racquet for about three (3) years. But we also know that there are those players that want the very latest of everything!
We know the Head Speed Graphene Touch is an extraordinary tennis racquet! The shared hole string pattern was around for a short time but it is a good pattern…so we have some of those!
The Head Prestige Tour Graphene 360+ is another incredible tennis racquet that should not be overlooked even though the Auxetic Prestige series is here. The Prestige Tour features a 99 square inch head size with an 18×19 string pattern. This is a real “players” racquet, to use the common descriptive, although anyone can play with this racquet. We have these!
The Yonex V-Core without the VDM is another example of a good racquet being replaced before its time, and the same goes for the V-Core Pro 97 and 100! Some players prefer the feedback of the non-VDM racquets. We have those.
The previous version of the Wilson Ultra 100 is preferred by some due to the grip pallet configuration and construction.
So what is the point, here?
Very simply it is to let everyone know that there is life after new models by opting for an older model, and, letting those that prefer previous models know that some are available. These racquets will not be “dumped”, they are too good for that!
Of course, there are not many of the “special” racquets so use the “Easy Order” tab to let us know you are thinking about one or more!
Head Boom MP 2022
Head has introduced a brand new racquet! So, you say, what’s new about that they do it every year! Yes, but this is a different racquet!
This is the Boom!
In all the years we have been dealing with Head it has become clear that they are not averse to making new things…instead of drastically changing old things.
The Boom is available in a Pro version and a MP version, with the Pro version being a little heavier.
So the Boom, which will be available in January of 2022, (pre order now!) is a new racquet and it is not shy about it!
The head shape is a little different, the shaft is a little different, and the Auxetic material and construction is a little different and all these “littles” add up to a totally different hitting experience!
The shaft transitions from a common box to a trapezoid as it junctions with the yoke (which is the Auxetic area, don’t forget)
The 24mm beam (actually 22, 24.4, 23.3) is a solid choice for advancing players offering just the right amount of stiffness for a little extra “punch”.
We believe the recoil weight could be higher and that is easily accomplished when wanted.
| Manufacturer | Head |
|---|---|
| Racquet Model | Head Boom MP 2022 |
| Reference Tension | 55 lbs - 24.9 kg |
| String | Tecnifibre BiPhase 124 |
| Machine Used | True Tension Professional |
| ASPS, RDC | 55.0 |
| ASPS, FlexFour | 64.0 |
| Racquet Flex, RDC | 62 - After stringing |
| Racquet Flex, FlexFour | 42.0 |
| Racquet - In Plane Stiffness | 344.8 lbs/Inch |
| Weight, Grams | 320 |
| Weight, Ounces | 11.29 |
| Balance, mm | 327 |
| Balance, Inch | 12.87 |
| Length, Cm | 68.6 |
| Length, Inch | 27.008 |
| Head Width | 9.83 |
| Head Length | 12.84 |
| Head Area, cm2 | 639.4 |
| Head Area, Sq. Inch | 99.1 |
| Number of Main Strings | 16 |
| Number of Cross Strings | 19 |
| Ratio Cross/Mains | .645 |
| Main String Grid | 7.61 |
| Cross String Grid | 10.68 |
| Density (% of head filled with string) | .774 |
| Average Cross String Space | .475 |
| Average Main String Space | .562 |
| Dynamic Tension, Kp, ERT | 35 |
| Dynamic Tension, Lbs/in | 195.7 |
| First Moment, Nm | .807 |
| Polar Moment | 325 |
| Torsional Stability | 13 |
| Swing Weight, Kg/cm2 | 312 |
| Swing Weight, Ounces | 11.01 |
| Swing Weight Calculated | 342.2 |
| Power, RDC | 45 |
| Control, RDC | 56 |
| Manueverability, RDC | 79 |
| Power, Calculated | 1936.2 |
| Head Points | 5.04 |
| Head Weight, % | 47.7% |
| Center of Percussion | 20.80 |
| Dwell Time, ms | 8.58 |
| Efective Stiffness - lbs | 29.1 |
| K, Lb/In | 176.26 |
| Recoil Weight | 149.42 |
| Twist Weight | 231.14 |
| End Weight | 127.9 |
| Tip Weight | 191.8 |
| 9 O'Clock | 96.5 |
| 3 O'Clock | 96.1 |
| Butt Cap | 126.8 |
Head Prestige MP 2021 Series
OK, here comes another racquet review!
You know our reviews are “numbers” based, not hitter based because we just like numbers! Hitters are Important but to get the most meaningful data from a racquet requires numbers. These numbers can then be applied to the feedback of the hitter.
The new Head Prestige MP 2021 is a 99 square inch head with the 18×19 string pattern so common in player style racquets. This combination may “scare off” some users but that would be a mistake in our opinion.
As you would expect this racquet is a thin box beam box design which creates an in plane stiffness of 384.6 pounds, which can be used to create a very friendly string bed stiffness. Take a look at the “effective stiffness” and you will see what we mean!
In addition to the nice in plane stiffness this racquet uses Head’s new Auxetic construction in the throat which is designed for comfort and control from each hit by allowing the throat to “expand
and contract” a little.
The bright red color of last years Prestige series has been replaced with a “matt” graphite transitioning into the classic Prestige maroon aroun
d the head of the racquet making this a classic in its own right!
| Manufacturer | Head |
|---|---|
| Racquet Model | Head Prestige MP 2021 |
| Reference Tension | 55 lbs - 24.9 kg |
| String | Victrex 7718 (PEEK) |
| Machine Used | True Tension Professional |
| ASPS, RDC | 54 |
| ASPS, FlexFour | 66.0 |
| Racquet Flex, RDC | 63 - After stringing |
| Racquet Flex, FlexFour | 41.0 |
| Racquet - In Plane Stiffness | 384.6 lbs/Inch |
| Weight, Grams | 332 |
| Weight, Ounces | 11.71 |
| Balance, mm | 327 |
| Balance, Inch | 12.87 |
| Length, Cm | 68.6 |
| Length, Inch | 27.008 |
| Head Width | 9.551 |
| Head Length | 13.13 |
| Head Area, cm2 | 635.4 |
| Head Area, Sq. Inch | 98.5 |
| Number of Main Strings | 18 |
| Number of Cross Strings | 19 |
| Ratio Cross/Mains | .689 |
| Main String Grid | 8.00 |
| Cross String Grid | 10.10 |
| Density (% of head filled with string) | .727 |
| Average Cross String Space | .529 |
| Average Main String Space | .396 |
| Dynamic Tension, Kp, ERT | 35 |
| Dynamic Tension, Lbs/in | 195.7 |
| First Moment, Nm | .837 |
| Polar Moment | 343 |
| Torsional Stability | 17 |
| Swing Weight, Kg/cm2 | 326 |
| Swing Weight, Ounces | 11.50 |
| Swing Weight Calculated | 355.0 |
| Power, RDC | 49 |
| Control, RDC | 52 |
| Manueverability, RDC | 69 |
| Power, Calculated | 2042.9 |
| Head Points | 5.04 |
| Head Weight, % | 47.7% |
| Center of Percussion | 21.016 |
| Dwell Time, ms | 8.66 |
| Efective Stiffness - lbs | 29.1 |
| K, Lb/In | 173.08 |
| Recoil Weight | 157.3 |
| Twist Weight | 227.24 |
| End Weight | 133.1 |
| Tip Weight | 200.8 |
| 9 O'Clock | 101.3 |
| 3 O'Clock | 98.9 |
| Butt Cap | 131.3 |
Racquet Quest, LLC



