Category Archives: Racquet – Old
Older racquet information
Demo Racquets for Sale!
We have an outstanding stock of brand-new racquets, so the previous version of demo racquets is no longer needed. This is an exciting opportunity to get a nice racquet for a nice price!
The demo racquets we will part with are all in good or very good condition and are strung. Many of them are strung with high-performing strings. The racquet you buy will be fitted with a new Head Prime Tour overgrip.
Please text us (407.491.4755) or email us (johngugel.tennisrocks@gmail.com) with your questions, inquire about what demo racquets are still available, or inquire about a specific racquet.
We need the space, so help us by helping yourself to a great racquet!
Any remaining demo racquets can be yours for only…
$100.00 each
If you can not make it to the World Headquarters to pick up your racquet, shipping in the United States will be added.
These racquets are “as is,” but they will not be broken or damaged…just demoed!
ZUS Tennis
Never heard of them? I hadn’t either until yesterday!
ZUS is a Chicago-based company that offers several racquets with various specifications available.
A ZUS Custom Sven Goth Design came in for work, so we had a great opportunity to get all of the specifications and include them in a “racquet review”!
First, the racquet seems to be a well-made version of the Wilson Pro Staff RF, with an ever so slightly thinner modified box section beam. the geometry is very much like the Wilson Pro Staff RF, as is the weight.
This racquet has a bunch of weight at the rear end, plus a shrink sleeve to increase the grip size, so it is loaded up with weight down there, which is OK!

Rear Weight
The racquet is foamed, probably the entire tube, which may contribute a more muted feel than a non-foamed racquet. The Pro Staff RF is also foam filled.
The small oval piece is a lead or steel, weight sandwiched between the two halves of the shaft. This construction makes it impossible to remove that weight if you want to, but it is good to have it there!
| Manufacturer | ZUS |
|---|---|
| Racquet Model | ZUS Custom Sven Goth Design |
| Reference Tension | 50 |
| String | Prince Tour XR 16 |
| Machine Used | True Tension Professional |
| String Bed Stiffness - RDC | 53.0 Units |
| String Bed Stiffness -FlexFour | 59.1 pounds |
| String Bed Stiffness - SBS | 50.6 pounds |
| String Bed Stiffness - ERT | 35 Kg/Cm |
| Racquet Flex, RDC | 63 - After stringing |
| Racquet Flex, FlexFour | 41.0 |
| Racquet - In Plane Stiffness | 438.0 lbs/Inch |
| Weight, Grams | 354 |
| Weight, Ounces | 12.49 |
| Balance, mm | 316 |
| Balance, Inch | 12.44 |
| Length, Cm | 68.57 |
| Length, Inch | 27.00 |
| Head Width | 9.41 |
| Head Length | 12.80 |
| Head Area, cm2 | 610.1 |
| Head Area, Sq. Inch | 94.6 |
| Beam Height @ Grip, mm | 20.5 |
| Beam Height @ Mid, mm | 20.2 |
| Beam Height @ Tip | 20.6 |
| Beam Width @ Grip, mm | 10.8 |
| Beam Width @ Throat, mm | 10.8 |
| Beam Width @ Mid, mm | 11.6 |
| Beam Width @ Tip, mm | 12.4 |
| Number of Main Strings | 16 |
| Number of Cross Strings | 19 |
| Ratio Cross/Mains | .619 |
| Main String Grid | 7.25 |
| Cross String Grid | 9.68 |
| Density (% of head filled with string) | .742 |
| Average Cross String Space | .509 |
| Average Main String Space | .453 |
| Dynamic Tension, Kp, ERT | 35 |
| Dynamic Tension, Lbs/in | 195.76 |
| First Moment, Nm | .854 |
| Polar Moment | 348 |
| Torsional Stability | 18 |
| Swing Weight, Kg/cm2 | 330 |
| Swing Weight, Ounces | 11.64 |
| Swing Weight Calculated | 353.5 |
| Power, RDC | 51 |
| Control, RDC | 49 |
| Manueverability, RDC | 67 |
| Power, Calculated | 1965.9 |
| Head Points | 8.46 |
| Head Weight, % | 46.1% |
| Center of Percussion | 20.9 |
| Dwell Time, ms | 8.74 |
| Efective Stiffness - lbs | 28.8 |
| K, Lb/In | 169.87 |
| Recoil Weight | 167.26 |
| Twist Weight | 235.57 |
| End Weight | 151.7 |
| Tip Weight | 197.9 |
| 9 O'Clock | 105.5 |
| 3 O'Clock | 108.1 |
| Butt Cap | 137.1 |
| COF, Main | .382 |
| COF, Cross | .306 |
And now for something completely different!
It is not often we get to do something completely different but this is that time!
Everyone loves to see what the very latest racquets are going to look like and how they will play but what about taking a look back, not forward!
This racquet review is going way back! I am not sure when this racquet was made but suffice it to say it was a while ago. I will guess that it is over sixty (60) years old.
Well, OK! What is it?
It is a Wright & Ditson Olympic!

Wright & Ditson Olympic
This is a beautiful 68 square inch wooden racquet. The wooden grip pallet is wrapped with a very wide piece of perforated leather, not the slender leather used today.
The racquet has no butt cap. Or didn’t have a butt cap but now it does.
Pay particular attention to the weight of this racquet, and the stiffness!
Many of the current racquets will be in the 315-gram range with an RDC flex of 55+.
When we received it the condition was not great but it was straight and worth renovating. We all know how beautiful some wooden racquets can be so let’s get to the specifications.
| Manufacturer | Wright & Ditson |
|---|---|
| Racquet Model | Wright & Ditson Olympic |
| Reference Tension | 45lbs/20.4kg |
| String | Head Synthethic 17 |
| Machine Used | True Tension Professional |
| ASPS, RDC | 36 |
| ASPS, FlexFour | 50 |
| Racquet Flex, RDC | 12 - After stringing |
| Racquet Flex, FlexFour | 27.0 |
| Racquet - In Plane Stiffness | 500.0 lbs/Inch |
| Weight, Grams | 401.0 |
| Weight, Ounces | 14.14 |
| Balance, mm | 307 |
| Balance, Inch | 12.09 |
| Length, Cm | 68.6 |
| Length, Inch | 27.008 |
| Head Width | 8.13 |
| Head Length | 10.8 |
| Head Area, cm2 | 444.6 |
| Head Area, Sq. Inch | 68.9 |
| Number of Main Strings | 18 |
| Number of Cross Strings | 20 |
| Ratio Cross/Mains | .677 |
| Main String Grid | 7.00 |
| Cross String Grid | 8.30 |
| Density (% of head filled with string) | .843 |
| Average Cross String Space | .415 |
| Average Main String Space | .389 |
| Dynamic Tension, Kp, ERT | 30 |
| Dynamic Tension, Lbs/in | 167.8 |
| First Moment, Nm | .932 |
| Polar Moment | 368 |
| Torsional Stability | 9 |
| Swing Weight, Kg/cm2 | 359 |
| Swing Weight, Ounces | 12.66 |
| Swing Weight Calculated | 377.9 |
| Power, RDC | 0 |
| Control, RDC | 100 |
| Manueverability, RDC | 47 |
| Power, Calculated | 296.9 |
| Head Points | 11.02 |
| Head Weight, % | 44.9% |
| Center of Percussion | 21.0 |
| Dwell Time, ms | 10.6 |
| Efective Stiffness - lbs | 9.0 |
| K, Lb/In | 115.4 |
| Recoil Weight | 189.8 |
| Twist Weight | 203.8 |
| End Weight | 174.9 |
| Tip Weight | 225.0 |
| 9 O'Clock | 115.9 |
| 3 O'Clock | 115.0 |
| Butt Cap | 168.9 |
A Rarity …Continued
It is fun to have these fairly rare racquets to work on and get back into playing condition! We will report on each of them as we go through the setup procedure, and note any differences that we find.
We will try to compare some of the specifications to current or “recently current” racquets to see how far we have come…or not!
- Remember me?
- Austrian Twin Tube
- Original TK57 Pallet
- New Butt Caps
A few things stand out right away:
- The racquet is nearly 28 inches long (71.1cm)
- The racquet is very flexible in (RDC48) and out (285.7) of plane
- The racquet has a straight thin (21mm) beam
- The racquet is (was) made in Austria
| Head Radical Tour OS - Austria | |
|---|---|
| Manufacturer | Head |
| Racquet Model | Head Radical Tour OS - Austria |
| Reference Tension | 58 lbs - 26.3 k |
| String: Main/Cross | Polyester |
| Machine Used | TT Professional |
| ASPS, RDC | 64 |
| ASPS, FlexFour | 63 |
| Racquet Flex, RDC | 48 - After stringing |
| Racquet Flex, FlexFour | 44 |
| Weight, Grams | 352 |
| Weight, Ounces | 12.42 |
| Balance, mm | 329 |
| Balance, Inch | 12.95 |
| Length, Cm | 71.1 |
| Length, Inch | 27.992 |
| Head Width | 10.23 |
| Head Length | 13.43 |
| Head Area, cm2 | 695.9 |
| Head Area, Sq. Inch | 107.9 |
| Beam Width, mm, Shaft, Center, Tip | 21, 21, 21 |
| In Plane Stiffness, Pounds/In | 285.7 Lbs/In. |
| In Plane Stiffness, Kg/cm | 51.1 Kg/cm |
| Number of Main Strings | 18 |
| Number of Cross Strings | 19 |
| Ratio Cross/Mains | .721 |
| Main String Grid | 7.81 |
| Cross String Grid | 10.12 |
| Density (% of head filled with string) | .733 |
| Average Cross String Space | .533 |
| Average Main String Space | .434 |
| Dynamic Tension, Kp, ERT | 37 |
| Dynamic Tension, Lbs/in | 206.94 |
| First Moment, Nm | .894 |
| Polar Moment | 389 |
| Torsional Stability | 20 |
| Swing Weight, Kg/cm2 | 369 |
| Swing Weight, Ounces | 13.03 |
| Swing Weight Calculated | 381 |
| Power, RDC | 36 |
| Control, RDC | 66 |
| Manueverability, RDC | 41 |
| Power, Calculated | 2063.3 |
| Head Points | 8.35 (negative = head heavy) |
| Head Weight, % | 46.3% |
| Center of Percussion | 22.0 |
| Dwell Time, ms, No Swing | 7.96 |
| Effective Stiffness - lbs | 27.4 |
| K, Lb/In (SBS) RDC | 205.13 |
| Recoil Weight | 186.9 |
| Twist Weight | 273.6 |
| End Weight | 139.3 |
| Tip Weight | 213.3 |
| Total Weight | 352.6 |
| 9 O'Clock | 106.3 |
| 3 O'Clock | 106.0 |
| Butt Cap | 140.7 |
| Total Weight | 353 |




Racquet Quest, LLC



