Category Archives: Graphene 360
Head Graphene 360 Radical MP

The Head Graphene 360 MP follows the long line of MP’s that have established the benchmark for what this racquet means in terms of performance. The slightly lower weight and nearly idnetical swing weight as the Pro makes this a racquet that any one asking for performance can use, and if a little more “juice” is required it can be added!
The grip shape has been modified a little to make it more “round” as opposed to the “rectangular” shape and this change may appeal to more users, frankly.
You can see all of the specs below but the stiffness and thin beam (20/23/21) place this squarely in the “player” category. It is no secret that this racquet can be used successfully by intermediate to advanced players.

Head Graphene 360 Radical MP
| Manufacturer | Head |
|---|---|
| Racquet Model | Graphene 360 MP -(Midplus) |
| Reference Tension | 55 lbs - 24.9 kg |
| String | Head Velocity MLT 17 Natural |
| Machine Used | True Tension Professional |
| ASPS, RDC | 48 |
| ASPS, FlexFour | 62 |
| Racquet Flex, RDC | 65 - After stringing |
| Racquet Flex, FlexFour | 44 |
| Racquet - In Plane Stiffness | 441.2 lbs/Inch |
| Weight, Grams | 315 |
| Weight, Ounces | 11.11 |
| Balance, mm | 327 |
| Balance, Inch | 12.87 |
| Length, Cm | 68.5 |
| Length, Inch | 26.968 |
| Head Width | 9.59 |
| Head Length | 12.96 |
| Head Area, cm2 | 629.6 |
| Head Area, Sq. Inch | 97.6 |
| Number of Main Strings | 16 |
| Number of Cross Strings | 19 |
| Ratio Cross/Mains | .623 |
| Main String Grid | 7.50 |
| Cross String Grid | 9.40 |
| Density (% of head filled with string) | .722 |
| Average Cross String Space | .495 |
| Average Main String Space | .469 |
| Dynamic Tension, Kp, ERT | 34 |
| Dynamic Tension, Lbs/in | 190.16 |
| First Moment, Nm | .794 |
| Polar Moment | 336 |
| Torsional Stability | 15 |
| Swing Weight, Kg/cm2 | 321 |
| Swing Weight, Ounces | 11.32 |
| Swing Weight Calculated | 336.8 |
| Power, RDC | 54 |
| Control, RDC | 44 |
| Manueverability, RDC | 73 |
| Power, Calculated | 2036.1 |
| Head Points | 4.88 |
| Head Weight, % | 47.7% |
| Center of Percussion | 21.6 |
| Dwell Time, ms | 9.18 Ms - No Swing |
| Efective Stiffness - lbs | 27.6 |
| K, Lb/In | 153.85 |
| Recoil Weight | 160.96 |
| Twist Weight | 217.15 |
| End Weight | 126.7 |
| Tip Weight | 190.7 |
| 9 O'Clock | 97.1 |
| 3 O'Clock | 95.8 |
| Butt Cap | 122.3 |
Head Graphene 360 Radical Pro

Don’t let the word “Pro” scare you away from trying this racquet! You can see all the specs below but this 98 square inch head and thin beam (20/23/21) add up to a definitive “players” racquet just slightly heavier than the MP but having the same swing weight.
The Graphene material has been re-arranged a little and is now “360” as oppossed to “Touch”. It seems the word “touch” diminished the famous feed-back of the racquet…so goodbye!
Like the “MP” the “Pro” has a slightly more “round” grip shape on a pallet that accepts the Head Sensor, as do all the recent Head racquets.

Head Graphene 360 Radical Pro
| Manufacturer | Head |
|---|---|
| Racquet Model | Graphene 360 Radical Pro |
| Reference Tension | 56 lbs - 25 k.4g |
| String | Head Velocity MLT 16 Black |
| Machine Used | True Tension Professional |
| ASPS, RDC | 55 |
| ASPS, FlexFour | 64.5 |
| Racquet Flex, RDC | 66 - After stringing |
| Racquet Flex, FlexFour | 46 |
| Racquet - In Plane Stiffness | 526.3 lbs/Inch |
| Weight, Grams | 333 |
| Weight, Ounces | 11.74 |
| Balance, mm | 322 |
| Balance, Inch | 12.68 |
| Length, Cm | 68.6 |
| Length, Inch | 27.008 |
| Head Width | 9.51 |
| Head Length | 12.94 |
| Head Area, cm2 | 623.7 |
| Head Area, Sq. Inch | 96.7 |
| Number of Main Strings | 16 |
| Number of Cross Strings | 19 |
| Ratio Cross/Mains | .619 |
| Main String Grid | 7.50 |
| Cross String Grid | 9.40 |
| Density (% of head filled with string) | .729 |
| Average Cross String Space | .495 |
| Average Main String Space | .469 |
| Dynamic Tension, Kp, ERT | 36 |
| Dynamic Tension, Lbs/in | 201.35 |
| First Moment, Nm | .826 |
| Polar Moment | 333 |
| Torsional Stability | 14 |
| Swing Weight, Kg/cm2 | 319 |
| Swing Weight, Ounces | 11.25 |
| Swing Weight Calculated | 346.3 |
| Power, RDC | 50 |
| Control, RDC | 50 |
| Manueverability, RDC | 74 |
| Power, Calculated | 2055.6 |
| Head Points | 6.61 |
| Head Weight, % | 46.9% |
| Center of Percussion | 20.9 |
| Dwell Time, ms | 8.58 - No Swing |
| Efective Stiffness - lbs | 30.0 |
| K, Lb/In | 176.28 |
| Recoil Weight | 156.7 |
| Twist Weight | 226.9 |
| End Weight | 137.1 |
| Tip Weight | 196.9 |
| 9 O'Clock | 100.5 |
| 3 O'Clock | 100.9 |
| Butt Cap | 131.3 |
Head Radical for 2019!
The new Head Graphene 360 Radical series continues the “less is more”

As you can see there are four (4) models in the series starting on the left with the “Pro”, “MidPlus”, “S”, and “Power” versions. The obvious concept here is the minimization of graphics, however, not so obvious is the subtle color changes inside the
I have compiled unstrung specifications which are important but not as much fun as racquet to racquet comparison which I will do between this series and the series of last year.

If you are interested in “approximate” strung specifications add 17 grams to the “overall weight” and 30 grams to “swing weight”.
So, until then enjoy the new Radical look!
I will be posting full reviews of each model by the end of the week so check back…and you can stop by the World Headquarters to examine these racquets yourself!
Instinct…get it!
The new Head Graphene 360 Instincts are in the shop waiting for your evaluation!

As you can see this new Instinct Series carries forward the “minimalist” graphics concept and a stunning blue color!
If you have been shopping for a new Porsche lately you may have seen a similiar color they describe as “Miami Blue”!
The Instinct Series offers a MP, S, Lite, and PWR (Power) models. And, thankfully, and amazingly, these performance racquets are realistically priced!
I will be adding racquet specifications soon so come back or sign up for notifications so you won’t miss anything!

All Instinct models are at the Racquet Quest World Headquarters so stop by and take a look.
Here is a look the specifications of the Head Graphene 360 Instinct MP…
| Manufacturer | Head |
|---|---|
| Racquet Model | Head Graphene 360 Instinct MP |
| Reference Tension | 55.0 |
| String | Head FXP Tour Blue |
| Machine Used | True Tension Professional |
| ASPS, RDC | 53.0 |
| ASPS, FlexFour | 60.0 |
| Racquet Flex, RDC | 62.0 |
| Racquet Flex, FlexFour | 46.0 |
| Weight, Grams | 315.1 |
| Weight, Ounces | 11.08 |
| Balance, mm | 326.9 |
| Balance, Inch | 12.84 |
| Length, Cm | 68.5 |
| Length, Inch | 26.968 |
| Head Width | 9.88 |
| Head Length | 13.13 |
| Head Area, Sq. Cm | 656.9 |
| Head Area, Sq. Inch | 101.8 |
| Number of Main Strings | 16 |
| Number of Cross Strings | 19 |
| Ratio Cross/Mains | .633 |
| Main String Grid | 7.25 |
| Cross String Grid | 9.50 |
| Density (% of head filled with string) | .676 |
| Average Cross String Space | .500 |
| Average Main String Space | .453 |
| Dynamic Tension, Kp, ERT | 35 |
| Dynamic Tension, Lbs/in | 195.76 |
| First Moment, Nm | .789 |
| Polar Moment, Kg/cm2 | 325 |
| Torsional Stability | 19 |
| Swing Weight, Kg/cm2 | 306 |
| Swing Weight, Ounces | 10.79 |
| Swing Weight Calculated | 333.7 |
| Power, RDC | 46 |
| Control, RDC | 56 |
| Manueverability, RDC | 83 |
| Power, Calculated | 1938.1 |
| Head Points (negative = head heavy) | 5.20 |
| Head Weight, % | 47.6% |
| Center of Percussion | 20.9 |
| Dwell Time, ms (no swing speed) | 8.74ms |
| Efective Stiffness | 28.6 |
| K, Lb/In | 169.87 |
| Recoil Weight | 147.88 |
| Twist Weight | 228.69 |
| End Weight, grams (Play Ready) | 126.7 |
| Top Weight, grams (Play Ready) | 188.4 |
Racquet Quest, LLC



