Blog Archives
Yonex VCore Pro 97 – 330
It should be no surprise that this model is the heaviest of the VCore Pro Series! However, I can’t stress enough the need to demo this racquet and feel what the weight will do for your game!
Of course not everyone will want a racquet of this weight but just trying it will give you some idea of what weight can do for you. Maybe not 330 (unstrung) but a little added weight nonetheless.

That makes the 310 (unstrung) version of this racquet a “standout”, and you can see the review here.
About this racquet, Yonex says “for intermediate to advanced players looking to play aggressively with control and feel”.
To achieve this combination Yonex has incorporated a “lock booster” grommet system that promotes string contact for effecient energy transfer”.
Namd™ graphite fibers are incorporated into the throat area allowing the racquet to flex even under the heaviest of hits!
To top it off Yonex has added a vibration damping mesh in the grip pallet area to filter out unwanted vibrations.
All said, this thin beam (20.0mm) racquet with a 16×19 string pattern is a players dream! So, don’t dream about it…demo it and decide for yourself!
| Manufacturer | Yonex |
|---|---|
| Racquet Model | Yonex VCore Pro 97 |
| Reference Tension | 55 lbs - 24.9 kg |
| String | Pro Evaluation String 1.20mm |
| Machine Used | True Tension Professional |
| ASPS, RDC | 53 |
| ASPS, FlexFour | 66 |
| Racquet Flex, RDC | 62 - After stringing |
| Racquet Flex, FlexFour | 48 |
| Racquet - In Plane Stiffness | 373.2 lbs/Inch |
| Weight, Grams | 344 |
| Weight, Ounces | 12.13 |
| Balance, mm | 321 |
| Balance, Inch | 12.64 |
| Length, Cm | 68.6 |
| Length, Inch | 27.008 |
| Head Width | 9.56 |
| Head Length | 12.62 |
| Head Area, cm2 | 611.3 |
| Head Area, Sq. Inch | 97 |
| Number of Main Strings | 16 |
| Number of Cross Strings | 19 |
| Ratio Cross/Mains | .638 |
| Main String Grid | 7.00 |
| Cross String Grid | 9.62 |
| Density (% of head filled with string) | .709 |
| Average Cross String Space | .505 |
| Average Main String Space | .438 |
| Dynamic Tension, Kp, ERT | 34 |
| Dynamic Tension, Lbs/in | 190.16 |
| First Moment, Nm | .847 |
| Polar Moment | 342 |
| Torsional Stability | 15 |
| Swing Weight, Kg/cm2 | 327 |
| Swing Weight, Ounces | 11.53 |
| Swing Weight Calculated | 354 |
| Power, RDC | 49 |
| Control, RDC | 51 |
| Manueverability, RDC | 69 |
| Power, Calculated | 1940.1 |
| Head Points | 6.93 (negative = head heavy) |
| Head Weight, % | 46.8% |
| Center of Percussion | 20.9 |
| Dwell Time, ms | 8.74 |
| Efective Stiffness - lbs | 28.6 |
| K, Lb/In | 169.87 |
| Recoil Weight | 161.48 |
| Twist Weight | 235.86 |
| End Weight | 144.4 |
| Tip Weight | 201.5 |
| 9 O'Clock | 102.6 |
| 3 O'Clock | 104.8 |
| Butt Cap | 138.0 |
Yonex VCore Pro 97 – 310
Yonex continues to introduce upgrades to the most popular racquets they have produced recently and these new VCore Pro series is a great example of positive changes.
This series continues to be made in Japan and it is obvious in the consistency of their racquets. The deep Forrest Green and Gold graphics creates a “strong” looking racquet which will appeal to players.
This model is the 310 gram (10.9 oz) version (unstrung)which gains about a ½ ounce when strung and presents a very usable 315 kg/cm² swing weight. Right out of the box this will suit a lot of players. Of course a little customization can be done if required.
When looking at racquets it is clear that this Yonex Series all look alike! A closer look at the head will give you the weight and head size.
The 16×19 string pattern in the Isometric Head Shape creates a large “comfort zone” area and long main strings near the edge of the racquet face which contributes to that “comfort”.
| Manufacturer | Yonex |
|---|---|
| Racquet Model | Yonex VCore Pro 97 2019 |
| Reference Tension | 55 lbs - 24.9 kg |
| String | Pro Evaluation String 1.20mm |
| Machine Used | True Tension Professional |
| ASPS, RDC | 49 |
| ASPS, FlexFour | 65 |
| Racquet Flex, RDC | 61 - After stringing |
| Racquet Flex, FlexFour | 46 |
| Racquet - In Plane Stiffness | 368.1 lbs/Inch |
| Weight, Grams | 324 |
| Weight, Ounces | 11.43 |
| Balance, mm | 323 |
| Balance, Inch | 12.72 |
| Length, Cm | 68.5 |
| Length, Inch | 26.968 |
| Head Width | 9.55 |
| Head Length | 12.54 |
| Head Area, cm2 | 607 |
| Head Area, Sq. Inch | 97 |
| Number of Main Strings | 16 |
| Number of Cross Strings | 19 |
| Ratio Cross/Mains | .641 |
| Main String Grid | 7.00 |
| Cross String Grid | 9.75 |
| Density (% of head filled with string) | .766 |
| Average Cross String Space | .542 |
| Average Main String Space | .438 |
| Dynamic Tension, Kp, ERT | 33 |
| Dynamic Tension, Lbs/in | 184.57 |
| First Moment, Nm | .804 |
| Polar Moment | 329 |
| Torsional Stability | 14 |
| Swing Weight, Kg/cm2 | 315 |
| Swing Weight, Ounces | 11.11 |
| Swing Weight Calculated | 338 |
| Power, RDC | 48 |
| Control, RDC | 50 |
| Manueverability, RDC | 77 |
| Power, Calculated | 1807.7 |
| Head Points | 6.14 (negative = head heavy) |
| Head Weight, % | 47.2% |
| Center of Percussion | 21.1 |
| Dwell Time, ms | 9.09 |
| Efective Stiffness - lbs | 27.2 |
| K, Lb/In | 157.05 |
| Recoil Weight | 156.18 |
| Twist Weight | 221.85 |
| End Weight | 133.7 |
| Tip Weight | 190.6 |
| 9 O'Clock | 97.6 |
| 3 O'Clock | 95.9 |
| Butt Cap | 131.1 |
Racquet Quest, LLC



