Category Archives: Yonex
Yonex VCore Pro 97 – 310
Yonex continues to introduce upgrades to the most popular racquets they have produced recently and these new VCore Pro series is a great example of positive changes.
This series continues to be made in Japan and it is obvious in the consistency of their racquets. The deep Forrest Green and Gold graphics creates a “strong” looking racquet which will appeal to players.
This model is the 310 gram (10.9 oz) version (unstrung)which gains about a ½ ounce when strung and presents a very usable 315 kg/cm² swing weight. Right out of the box this will suit a lot of players. Of course a little customization can be done if required.
When looking at racquets it is clear that this Yonex Series all look alike! A closer look at the head will give you the weight and head size.
The 16×19 string pattern in the Isometric Head Shape creates a large “comfort zone” area and long main strings near the edge of the racquet face which contributes to that “comfort”.
| Manufacturer | Yonex |
|---|---|
| Racquet Model | Yonex VCore Pro 97 2019 |
| Reference Tension | 55 lbs - 24.9 kg |
| String | Pro Evaluation String 1.20mm |
| Machine Used | True Tension Professional |
| ASPS, RDC | 49 |
| ASPS, FlexFour | 65 |
| Racquet Flex, RDC | 61 - After stringing |
| Racquet Flex, FlexFour | 46 |
| Racquet - In Plane Stiffness | 368.1 lbs/Inch |
| Weight, Grams | 324 |
| Weight, Ounces | 11.43 |
| Balance, mm | 323 |
| Balance, Inch | 12.72 |
| Length, Cm | 68.5 |
| Length, Inch | 26.968 |
| Head Width | 9.55 |
| Head Length | 12.54 |
| Head Area, cm2 | 607 |
| Head Area, Sq. Inch | 97 |
| Number of Main Strings | 16 |
| Number of Cross Strings | 19 |
| Ratio Cross/Mains | .641 |
| Main String Grid | 7.00 |
| Cross String Grid | 9.75 |
| Density (% of head filled with string) | .766 |
| Average Cross String Space | .542 |
| Average Main String Space | .438 |
| Dynamic Tension, Kp, ERT | 33 |
| Dynamic Tension, Lbs/in | 184.57 |
| First Moment, Nm | .804 |
| Polar Moment | 329 |
| Torsional Stability | 14 |
| Swing Weight, Kg/cm2 | 315 |
| Swing Weight, Ounces | 11.11 |
| Swing Weight Calculated | 338 |
| Power, RDC | 48 |
| Control, RDC | 50 |
| Manueverability, RDC | 77 |
| Power, Calculated | 1807.7 |
| Head Points | 6.14 (negative = head heavy) |
| Head Weight, % | 47.2% |
| Center of Percussion | 21.1 |
| Dwell Time, ms | 9.09 |
| Efective Stiffness - lbs | 27.2 |
| K, Lb/In | 157.05 |
| Recoil Weight | 156.18 |
| Twist Weight | 221.85 |
| End Weight | 133.7 |
| Tip Weight | 190.6 |
| 9 O'Clock | 97.6 |
| 3 O'Clock | 95.9 |
| Butt Cap | 131.1 |
Merry Christmas, Happy Holidays, Happy New Year & All Other Happiness!
To all of our friends wherever you are and whatever you celebrate we send our wishes for all kinds of happiness for this season and the year to come!

2018 has been filled with great people and friends which add up to the best year ever!
Thank You!
John
Yonex VCore Pro 100
Yonex has done a brilliant job of updating the performance series with the new VCore, however, there is a Yonex series that has been around for a while and needs to be considered when thinking about a performance racquet, and that is the VCore Pro 100!

Yonex V-Core Pro
The VCore Pro 100 is the Yonex “legacy” performance racquet, much like the Head Prestige is for Head. The VCore Pro 100 is slightly stiffer than the 97 version which may contribute to a little more power. The weight of 300 grams offers a more maneuverable racquet for all court players.
The thin beam and flex fits the bill for those looking for a traditional feeling racquet but with technical materials and components. As with all the Yonex performance raquets this one is made in Japan and the consistency is top notch! This is important when choosing a racquet.
If you are considering a performance racquet you need to demo this one!
Weight: 316 (strung)
Swing Weight: 312 (strung)
Head Size: 100 square inch
Flex: 63 (RDC) (strung)
Length: 27.0 Inches
Beam: 21mm
Pattern: 16 x 19
Racquet Quest, LLC



